Tsirkuse töötuba
Autor: Helen Salumaa

Tsirkuse Akadeemia Vaadatud 1690 korda

- Kool meedias

On 1. aprilli varahommik. Läbi Elva sõidab üksik auto, roolis kummaline tegelane. Auto keerab algkooli maja tagahoovi ning peatub tagumise ukse juures. Koolimajja siseneb miim.

Heliise Riisaar

Elva Gümnaasiumi huvi- ja arendusjuht

Juba enne tunde on sel hommikul koolimajas tavapärasest enam sagimist ja elevust. Õpetajate toas sätib keegi endale peegli ees rohelist parukat pähe, garderoobist väljub klassiõpetaja, kes on end Minioniks riietanud, mööda koridori astub lõbusalt naeratav mereröövel ning klaaskoridoris teeb ettevalmistusi näomaalingute meister. Kõik selleks, et naljapäeva vääriliselt tähistada.

Lapsed, kes hommikul kooli poole astuvad, on veel unised ning enda mõtetesse süüvinud. Esimesena võtab kõiki kooli peauksest sisse astujaid vaastu lõbus miim. Ta kätleb iga tulijaga ning kingib päeva alustuseks lisaks kommile näpu vahel ka särava päeva alguse. Need emotsioonid, mis kooli fuajeed elektriliselt särisevalt täidavad on kirjeldamatud. Üllatus, kahtlused, rõõm, kõik see toimub sõnadeta ning kajastub vaid miimikas ja kehakeeles. Kuid siiski, see vaikus on võimas ja nii paljuütlev.

Päeva edenedes muutuvad koolimajas helid täielikust vaikusest kõrgete detsibellideni. Vahva on jälgida, kuidas lapsed on alguses ettevaatlikud, räägivad vaikselt, uurivad ja uudistavad. Juba esimesel vahetunnil leiavad huvilised üles tsirkuse töötoa. Suureks kasvanud Nukitsamees näitab ette, kuidas rõngaga erinevaid trikke teha, kuidas teatepulka ninal tasakaalus hoida ning mida kõike saab ühe lihtsa kummist palliga ette võtta. Esimesed arglikud katsed muutuvad peagi massiliseks proovimiseks ning teineteiselt õppimiseks.

Töist sagimist kohtab kõikide vahetundide ajal ka klaaskoridoris, kus kolm õpetajat lastele vaimustavaid ning kunstiliselt kõrgetasemelisi näomaalinguid teevad. Lapsed on elevil, kannatamatud, kuid lõpuks ruumist lahkudes õnnelikud. Kostüümis ja nägu kaunilt värvitud, suundub õpilane huvijuhti otsima, et lasta teha endast pilt. Kõik kostüümis kooli tulnud lapsed ja täiskasvanud saavad võimaluse osaleda parima kostüümi valimisel. Parimaks kostümeeritud õpetajaks valitakse Eliisabet Serg ning õpilaseks Karl-Toomas Valdmäe.

Teise vahetunni ajal suundub koolipere aulasse, kus on avatud vabalava. Julged esinejad astuvad lavale. Miim teeb algatuseks ühe kaarditriki, noor mustkunstnik demonstreerib müntide kadumist ja muid põnevaid trikke, sooja vastuvõtu osaliseks saab omaalgatuslik nätetrupp ning osaleb ka vahva üllatusesineja, kes paneb kogu saali enda soovide järgi liikuma. Parima vabalava etteaste hääletusel osaleb ka mõõganeelaja, kes kahjuks ei saa esineda, kuna olevat harjutades mõõga alla neelanud. Ta ei soovita kellelgi selliseid trikke iseseisvalt järele proovida. Pealtvaatajate lemmikuks hääletatakse Mai Mirtel Umblia.

Koolimajas ringi liikuv Nukitsamees on üks vahva tegelane. Ta jõuab sel päeval igale poole. Eriti tore on see, et ta käib tundide ajal klassist klassi ning pakub õpilastele liikumispause. Teoreetikud räägivad ja praktikud kinnitavad, et natuke liikumist õppetöö ajal parandab õpilaste keskendumis- ja sooritusvõimet.

Kogu päeva Tsirkuse Akadeemias õppinud lapsed täiendavad ning kinnistavad oma teadmisi viimase tunni ajal kooli aulas. Näpunäiteid paremaks artistiks saamisel jagavad Vello ja Aita Vaher oma tütarde ja lapselapsega. See on päeva kõrghetk. Lapsed elavad vaimustunult esinejatele kaasa ning detsibellide mõõdik ähvardab lõhkeda.

Päeva lõpus kõnnib miim mööda koolimaja tühjasid koridore, taastunud on täielik vaikus. Kuid süda on täitunud rõõmu ning rahuloluga. Ja kuskil sügaval sisemuses tormavad ringi ning möllavad päeva jooksul kogutud emotsioonid.

Tänan kõiki lapsi ja õpetajaid, kes julgesid esineda vabalaval, tulid kooli kostümeeritult ning osalesid erinevates töötubades. Erilised tänud kolleegidele, kes viisid kõik hullud ideed naljapäeval ellu: Irena Lümat, Gerda-Liis Kuusk, Evelin Toom, Eve Vaigu, Signe Helena Rebane, Helen Salumaa, Janne Jamur, Terje Tammekivi, Peeter Ritso, Jaanus Tikka ja Heli Rähni. Aitäh, just teie tegite sellest päevast nii toreda sündmuse!