Omamoodi uurimustöö Vaadatud 7095 korda

- Õppetöö

20-21. oktoobril viibisid Elva Gümnaasiumi 11klassi noored, kahe neiu praktilise uurimustöö raames Konguta kandis kahepäevasel nö. metsalaagris.  Nende uurimistöö teema on Vana Kaitseliidu uurimine ning välilaagri korraldamine. Kogu ettevõtmist ja uurimistööd juhendab Elva malevkonna pealik Aarne Salo. Välilaagrisse kaasasid neiud oma klassi ning ka klassijuhataja Saskia Ariku.
Metsas õpiti laagri püsi panemist, öösel vahetustega valvamist, metsas maskeerumist, tule tegemist, laskmist , käemärke kui ka söögi tegemist katelokis. Maitsev söök oli oraniseeriud kooli poolt. Selle eest  tänatakse siiralt  Tarmo Posti ja Ülle Hunti.  Ka varustuse ja riiete hankimise pärast ei pidanud laagris osalejad ise muretsema, need esemed organiseeriti Elva Kaitseliidu poolt, nii oligi kõigil kaitsevärvi riietuses mugav ja soe ringi liikuda ja tegutseda.
Humanitaari- ning reaalsuuna õpilased, kelle jaoks taoline metsalaager oli esmakodne ja ainulaadne kogemus,  said ööd nautida ahjuga köetavas Kaitseliidu telgis, kuid kodaniku suuna õpilased ehitasid endale ise langenud puudest ning okstest varjualuse , mille all oma magamiskotis öö veeta.
Öösel juhtus aga nii, et oli tingimata vaja igasuguseid  põnevaid asju teha lisaks magamisele. Nimelt oli igal laagri liikmel kohustus kaks tundi teatud maaalal patrullida ning telgis ööbijatest pidi igaüks tund aega ahju valvet pidama.
Et patrullid ja valved üksluiseks ei lähe, käis  öösel laagri rahvast ehmatamas Elva Gümnaasiumi õpetaja Janno Mäeotsa koos õpilase Daniel Kotkaga, kes korraldasid osalejatele kiire häire.  Häireid oli kõigi suureks rõõmuks öö jooksul vähemalt neli, ent õnneks pärast kella kolme ei toiminud enam ühegi. Häire korral pidi igaüks liikuma talle varem määratud ringkaitse positsioonile, kus oli tarvis veenduda, et õhk on puhas ja ohtu pole, seda kõike loomulikult otse magamiskotist kiire ärkamise järel, olles end riidesse toppinud ja telgist või varjualusest välja jooksnud.
Teisel päeval toimusid tunnid eelpoolnimetatud oskuste kohta ja söögitegemine katelokkides ja lõkkel. Käemärkide õppimine ja kindlas rivis vaikselt liikumine osutus õpilastele parajaks väljakutseks, sest paljud tundsid värskes õhus viibimisest tohutut rõõmu ja tahtsid ülemeelikult nö “sõda mängida”.  Laagri lõpetuseks orienteerusid kõik õpilased ja õpetaja kaardi ja kompassiga tagasi Elva. Seljas olid seljakotid, mille raskus sõltus igaühe enda kaasa võetud asjadest. Distantsi pikkuseks oli umbes 11km. 17 õpilasest jõudsid koos varustusega tagasi kogu distantsi läbides kolm. Ülejäänud läbisid vähemalt pool teed jala ning ülejäänud tee läksid autoga.
Kuid sellegipoolest olid kõik osalejad tublid. Elvas tagasi olles täitsid õpilased tagasiside lehe. Üldiselt olid kõik õpilased rahul, õpilaste  peamiseks probleemiks oli vaid see, et öö oli külm ning magada eriti ei saanud.  Ka korraldajad jäid laagriga rahule, kõik läks hästi, õpilased olid osavõtlikud ja tegevus sujus hästi. Korraldajad usuvad ja osalejad kinnitavad, et taoline kogemus võiks kuuluda iga inimese pagasisse, sest lisaks praktilistele oskuste omandamisele, oli see koos veedetud aeg igati meeleolukas ja klassikollektiivi ühtesiduv.

Ettevõtmise tagajaks oli Kaitseliit koos instruktoritega. (M. Tiirmaa, A. Salo, S. Aan, K. Avdejev, R. Vask, K.C. Kõiv, K. Karjus)

Autor: Keili Carita Kõiv