Eesti Maanteemuuseumis toimus I laste liikluskonverents Vaadatud 6980 korda

3.b klassi õpilased Berit Mõistus, Marta Niin, Henry Malkus ja Tristan Mölder osalesid 13.oktoobril Eesti Maanteemuuseumi I laste liikluskonverentsil, mis oli suunatud 3. klasside õpilastele ja nende õpetajatele. Konverentsil võeti tähelepanu alla  igapäevased (ohu)olukorrad liikluses.

Konverentsi sihtgrupi lapsi, 10-aastaseid noori tulevasi jalgrattureid peetakse täieõiguslikeks liikluses osalejaiks, mistõttu võivad nad olla täiskasvanuile  partneriks ja abiliseks, mõistmaks turvalisuse olulisust. Ürituse korraldajad olid programmi koostanud eale sobivalt ja edastasid lastele liikluskasvatusalaseid teadmisi ja oskusi neile huvipakkuval viisil.

Teine pool ettevõtmisel oli tutvustada lastele terminit konverents ehk kohta,  kuhu aeg-ajalt nende vanemad lähevad, aga mida seal ikkagi tehakse või näha saab. Et ka lapsed saaksid täiskasvanute maailmast omal moel osa, siis kutsutigi lapsi osalema just neile suunatud konverentsil. Päeva esimeses pooles olid ettekanded erinevatelt esinejatelt, misjärel lahendati liiklusteemalisi tegevusi õpipesades.

Konverentsi avasõnad ütlesid Eesti Maanteemuuseumi juhataja Kadri Valner ja Põlva maavanem Igor Taro. Seejärel tulid ettekanded.

Neidi Ulst Eesti Maanteemuuseumist  rääkis teemal „Liiklemine ja liiklus läbi aja“. Juttu tuli erinevate ajastute teedest ja liiklusest Eestis ja mujal, st ülevaade liikumisviisidest ja -vahenditest, liikluseeskirjade ja turvavarustuse kasutuselevõtust.

Marina Paddar Lõuna Politseiprefektuurist rääkis teemal: „Olen liikluses tegija“. Käsitleti lapse rolli liikluses erinevate liikleja rühmadena, riske, mis last liikluses ees oodata võivad, nende võimalikke vältimise variante. Laps jalgratturina, milleks on vaja turvavarustust. Kes on liikluses „tegija“, kas see, kes võtab riske või see, kes oskab neid märgata!

Tõnis Savi  ettekanne oli  teemal „Ratas ja Linn“. Räägiti ratta erinevatest kasutusvõimalustest ja võrreldi ratast teiste sõiduvahenditega (näiteks kaalub 1 sõiduauto umbes 100 ratast) ning sellest, miks meil on kasulik rattaga erinevaid tegevusi teha ja oma elulisi asju ajada.  Lisaks põnev jalgrattakiivri katse ehk kiiver-krae, mis kokkupõrke puhul kraest kiivriks avaneb ja peale kaitset pakub.

Seejärel said lapsed osaleda Õpipesades, kus arutleti lastega teemadel:

Filmipesa „Mina liikluses“ - milline liikleja mina olen, kes on minu eeskuju? – Sirli Tallo

Foorumpesa „Minu valik“  - minu tegevused ja tagajärg liikluses – Marina Paddar

Soovipesa „Soovid, soovid, soovid“ – minu soovid liiklusohutuse teemal Eesti rahvale – Kai Kuuspalu ja Kerli Tallo

Mängupesa „Aga mina?“ – liiklus läbi mängu – Getter Toome MTÜ Aga Mina

Pärast lõunaeinet tehti Õpipesadest kokkuvõtted. Pesad tutvustasid oma tegevust kõikidele osalejatele. Konverentsipäev lõppes ühise suure konverentsitordi söömisega ja giidi juhendatud ekskursiooniga muuseumi uues püsiekspositsioonis.