Intervjuu vilistlasega Fred Koppel Vaadatud 7442 korda

- 105 vilistlaslugu

Millised on olnud olulisemad sündmused Sinu elus peale Elva kooli lõpetamist?

Lõpupidu on ka samal päeval kohe oluline sündmus igal lõpetajal, kuid see pole ilmselt see. Olen olnud lapsest peale ajaloohuviline, käisin sageli toonases Tartumaa Muuseumis, kus sealsete töötajatega ka suhtlesin. Kui küsisin, et lisaks ajaloole võiks Tartu Ülikooli veel mõnele erialale paberid sisse viia, soovitas muuseumidirektor Merike Toomas proovida politoloogiat. Tegingi seda ning poolteist aastat hiljem (19-aastasena) olin juba Elva linnavolikogus, hiljem lõpetasin ka riigiteadused. Arvan, et see hetk oli päris oluline.

Järgnevad 12 aastat on olnud täis paljusid isiklikke võite läbisegi ühiskondlike toimetamistega: kooli lõpetamine, magistrantuur, enda ettevõtete asutamine, elukaaslase leidmine, valimisliidu loomine, oma maja ostmine, lapse sünd, koalitsiooni moodustamine, kevadel tulevad pulmad ka.

Millega praegu tegeled: töö, pere, hobid ....?

Tegelen eraettevõtlusega Tartus ning elan Elvas. Meil (koos EG pinginaabri Taavi Raidmaga) on Eesti lahedamaid digiturunduse agentuure - oleme Google tunnustatud partner Eestis ning töötame väga vingete klientidega ka rahvusvaheliselt. Elan koos tulevase abikaasaga ja pojaga Elvas eramajas.

Peamised hobid on kogu elu olnud Elvaga seonduvad. Üks esiisadest rajas mu sünnikodu juba aastal 1902 ühena Elva esimestest majadest. Kooli ajal kirjutasin enda referaadid Elva linna või Elva kooli ajaloost, muuseumis uurisin lisa ja täiendasin isegi toonasid kogusid kodust pärit esemetega. Ülikooliajal kandideerisin Elva volikogu liikmeks ning kohaliku elu korraldamises osalemine on ligi kümmekond aastat olnud peamine aeganõudev hobi. Sellele lisandub aktiivne osalemine kogukonnaseltsis MTÜ Elva Elama, samuti osalen regulaarselt mälumängudel ja loen sellega seonduvalt elulugusid jms ajaloolist kirjandust.

Mis on esimene mõte kui kuuled sõnu - Elva Gümnaasium?

Olen Elva Gümnaasiumist ikka vahel kirjutanud, hiljuti ka esimese koolijuhi Johannes Lange märkmete raamatu sissejuhatusse. Ühe endise õpetaja sõnu kasutades oli ta üllatus suur kui saabus Elvasse elama ning nägi kui suurt tähelepanu pööratakse ses väikelinnas koolile. Ta pidas silmas muuhulgas, avaaktust lauluväljakul, vilistlaskokkutulekuid, Maa päeva ja paljut muud. Ja tõesõna, mida põlisema elvalasega rääkida, seda pühamalt kooli suhtutakse. See on kas ses osas loogiline, et kool on vanem kui iseseisev Elva ning osalt on kool ka Elva ristiisaks. Kuna olen viiendat põlvkonda elvalane, siis on Elva kool ikka väga sooja tähendusega, esimene mälupilt kooli nimetades on Puiestee maja aula.

Missugune õpilane Sa olid?

Põhikoolis olin keskmine õpilane. Osalt endassetõmbunud pigem tagasihoidlik muusikakoolipoiss. Teisalt see, kes osales segakooris, võttis lisakohustusi huviringides ning osales aktustel miski teadustajana. Keskkoolis lisandusid kehvemad hinded ja pigem õpetajate poolt noteeritud halb käitumine. Ainsad viied olid ajalugu ja ühiskonnaõpetus. Tugev aktivistiroll siiski jäi. Olin ÕOV liige, õpetajatepäeval olin ikka direktor ning koos sõbra Alvar Kikkasega taaselustasime 12. klassi lõpus veel kooliraadio. Seni Puiestee maja külastades vaatan fuajees neid S90 kõlareid ning meenutan kuidas pärast tunde neid sinna üles riputasime ja kaableid vedasime.

Üks vahva juhtum kooliajast, meenutuseks õpetajatele ning teada saamiseks praegustele õpilastele ja õpetajatele.

Vahvad juhtumid tekivad ikka siis kui kusagil keegi (õpetaja) normist kõrvale kaldub või karismaatilisem on. Ses osas tahaks tunnustada Viivika Kurge, Svetlana Varikut, Ülo Haljasorgu, Ants Tasujat, Liius Keili, Katrin Raidmat ja Revo Lastikut. Ehk üks seik, mis meelde tuleb on see et 9. klassis sai meie poiste hulgas äkki popiks malemäng, mida kõik omavahel vahetunnis mängisid. Ühel hetkel ajalootunnis ütles Ants Tasuja, et male ja bridz on nii targad mängud, et tema isegi enda tunni ajal neid mängida lubab. Kui järgmine tund oli inglise keel ning keset tundi pinginaabriga taas nuppe malelauale sättisime, ärritus õpetaja Reet Kotkas väga ning lükkas malelaua koos nuppudega demonstratiivselt põrandale, tähendades jämedalt sekka "Gambling hell"! Igale õpetajale säärane isetegevus seega ei meeldinud, kuid selles situatsioonis oli õpetajal muidugi täielik õigus.

Kas on midagi, mis seob Sind praegu Elva Gümnaasiumiga?

Vilistlaskogu (mitte kõige aktiivsem) liige olen, pikka aega olen volikogu esindajana olnud EG hoolekogu liige ning loodan, et saan lapsevanemana tulevikus samuti seotud olla. Kooliga kokkupuude tuleb sellest olenemata ikka mitu korda aastas ette ka praegu - kas kooli raamatut täiendades, volikogus kooli teemasid arutades või kasvõi nädal tagasi EV 99 Elva aktust külastades. Aastake tagasi osalesin ka "Tagasi kooli" projekti raames ühes tunnis.

Mis on Su elus veel tegemata, mida teha tahaksid, kui aeg ja raha poleks takistuseks?

Ma pigem arvan, et raha pole nii oluline, ehk ka seepärast, et täiskasvanueas ei ole raha olemasolu või puudumise tõttu midagi tegemata jäänud. Arvan, et laiskuse mahasurumine, tahtejõud ja julgus on need omadused, mis aega ja raha ja väärtuslikke kogemusi elus tagavad. Seega kui sooviks elust midagi enamat, siis hakatuseks motivatsiooni.

Üks unistus või soov seoses oma vana kooli - Elva Gümnaasiumiga.

Õnnelikke õpilasi ja õpetajaid soovin!