Intervjuu vilistlasega Eve Kala Vaadatud 6985 korda

- 105 vilistlaslugu

Millised on olnud olulisemad sündmused Sinu elus peale Elva kooli lõpetamist?

Kooli lõpetamisele järgnes kooli astumine: õppisin praeguses Tallinna Ülikoolis klassiõpetajaks. Seda suuresti toonase Elva Keskkooli õpetajate „süül“ – õpetajakutse tundus hästi meeliköitev, nende seltskond tore ja lõbus. Unistasin kodukooli tagasitulemisest, aga elu tegi omad korrektiivid: 1989. aastal oli klassiõpetajaid tarvis hoopis teistes kohtades ja nii ma Turba Keskkooli sattusingi.

Õpetajatöö oli huvitav ja lapsed armsad, aga taasiseseisvunud vabariigi sünnivaludes hääbus rongi- ja bussiühendus kultuurikeskustega ja nii leidsin end sunnismaise talupojana keset tööpõldu. Et mõnikord teatrisse, kohvikusse ja loomaaeda jõuda, tuli tagasi Tallinnasse kolida.

Õpetamise asemele tuli müügitöö, pereloomine ja laste sünd.

Millega praegu tegeled: töö, pere, hobid ....?

Hetkel on tööelu seotud raamatupidamise ja väikefirma igapäevaelu korraldamisega.

Mul on tore pere, kus kasvab kaks last, kellele ema kunagine pedagoogiamet on nii õnnistuseks kui nuhtluseks – oskan senini veel õppimises aidata, aga olen ka keskmisest nõudlikum lapsevanem.

Hobidest nimetaksin esimesena reisimist. Abikaasa naerab, et kui mõnel teisel on hingerahuks tarvis uut autot, kleiti või soengut, siis minul lennupileteid. Erinevad reisid on meid viinud nii läände kui itta, õnneks on maakera suur ja unistuste sihtkohti jagub.

Olen teatrisõber. Selle pisiku süstis meie klassile õpetaja Evi Kooskora, kellega nägime ära suure osa Vanemuise repertuaarist.

Vabal ajal tegelen ka fotograafiaga ja muidugi raamatud – nagu targad mehed on öelnud – inimesel ei ole iialgi igav kui on olemas hea raamat.

Mis on esimene mõte kui kuuled sõnu - Elva Gümnaasium?

Minu kool. Ikka veel. Selle hooaja Rakett 69 vaadates olin tõsise dilemma ees: kas hoida pöialt oma laste koolivennale Karl Vilhelm Valterile või EG õpilasele Leonid Zinatullinile. Õnneks on inimesel kaks pöialt!

Missugune õpilane Sa olid? Üks vahva juhtum kooliajast, meenutuseks õpetajatele ning teada saamiseks praegustele õpilastele ja õpetajatele.

Põhikooli ajal olin tavaline oivik, hea lühimälu tegi õppimise lihtsaks. Meie klassis oli õppimine popp ja tarku ning andekaid palju. Õpetajatele me kindlasti lihtne klass ei olnud kuna põhikooliaegne klassijuhataja Evi Kooskora voolis meist isepäised mõtlejad, head sõnaseadjad ja argumenteerijad.

Lõpetasin keskkooli kuldmedaliga, aga oman kümnenda klassi tunnistusel ka sellist käitumishinnet nagu „-„. Meie vaated naistepäevakõne kirjutamisele läksid Uno Kuresooga kardinaalselt lahku ja nii see kriips tunnistusele sai. Vabariiklikuks eesti keele olümpiaadiks valmistudes leppisime jälle ära!

Vahvaid juhtumeid ja toredaid tegemisi jätkus kogu kooliajaks, raske on midagi eraldi välja tuua. Olin kaks viimast keskkooliklassi kooli komsomolisekretär ja meil oli väga vahva meeskond ( Urmas Kahk, Indrek Särg, Kaja Rääbus, Taivo Paju jpt.), kellega korraldasime erinevaid üritusi. Eredalt on meelde jäänud rahvuspäev, mil tunnid kestsid vaid a´35 minutit, vahetundides mängiti erinevaid vanu rahvamänge ja päeva lõpetas hoogne simman. Õpetajate päeval vahetasime rollid; õpilased andsid tunde ja õpetajad kirjutasid jutukesi, joonistasid pilte ja lahendasid ülesandeid – nende loomingut sai hiljem kooli seinalehes imetleda. Oli ka halenaljakaid juhtumisi: meie klassi korraldatud rebaste ristimise pidu kestis loetud minutid, siis suutsime kesiste keemiateadmiste tõttu aula köhima panevat tossu täis lasta ja olime sunnitud evakueeruma!

Kas on midagi, mis seob Sind praegu Elva Gümnaasiumiga?

Südamlikud mälestused, vilistlaste kokkutulekud ja toredad klassikaaslased, kellega kohtume veskiemand Mae juures Hellenurme vesiveskis paariaastaste vahedega. Mõnest klassikaaslasest on saanud eluaegsed sõbrad, käime perekonniti läbi.

Mis on Su elus veel tegemata, mida teha tahaksid, kui aeg ja raha poleks takistuseks?

Aeg ja raha ei olegi takistuseks, pigem ikka ettekäändeks. Loodan lastest hoolivad ja uudishimulikud inimesed kasvatada, palju reisida, huvitavalt ja avarapilguliselt elada.

Üks unistus või soov seoses oma vana kooli - Elva Gümnaasiumiga.

Soovin, et kool oleks koht, kuhu iga laps igal hommikul tulla tahaks!

Eve Kala ( Pruks) vilistlane a.1985