Vistel-vastel ilma lumeta Vaadatud 7271 korda

- Kool meedias

Vastlapäevaks oli ilmataat mäenõlvadelt viimasegi lumekirme sulatanud ja vastlaliug jäi ka sellel aastal tegemata. Küll aga sai rahvakalendri tähtpäeva traditsioone tähistada ka tubaste mängude ja tegevustega.

Milvi Kapaun

Elva gümnaasiumi algkoolimaja huvijuhid Marge Järveoja ja Pille Rebane kutsusid õpilased vastlapäeva vahetundidel aulasse päevakohaseid mänge mängima ja folkloorseid tantse tantsima ning tutvustasid vastlakombeid vanarahva varasalvest.

Aula kihas lõbusast vastlapäevamelust, jätkus nii osalejaid kui kaasaelajaid.

Vastlakommetest oli muu hulgas huvitav teada saada ka seda, et selle päeva hommikul ei tohtinud peeglisse vaadata - võib suvel tedretähed palgele saada. Rahvatarkus ennustas, et kui vastlapäeval on sula, tuleb lühike kevad. Vanasti öeldi ka, et vastlapäevast hakkab talve teine silm vett jooksma. Tänavu paistis aga küll sedamoodi, et talvel juba mõlemad silmad päris lahinal vett jooksevad.

Kuna vastlapäeva mängude hulka kuulus ka kotijooks ning kada ajamine, said lapsed ka nendel aladel oma võimeid proovile panna. Kada oli vanasti õlgi täis topitud mehekujuline kaltsunukk, mida pahade vaimude eemaletõrjumiseks enda kodust kaugemale toimetati. Nii rändas see perest perre. Tänapäevasel kujul oli kada taaskasutusmaterjalist kokku keeratud lopergune paberkera, mida kaks võistkonda tokkidega mööda põrandat vastaste poolele püüdsid ajada.

Vastlapäeva peeti naiste pühaks ja neile oli keelatud enamik käsitöid nagu nõelumine, kudumine ja ketramine ning ei tohtinud ka pesu pesta. Kes seda tegi, selle lammastel kasvas vilets vill ja linakasv jäi kängu. Kuna meesterahvaid ei keela sellel päeval aga ükski ettekirjutus tööd tegemast, panid huvijuhid poisid mõõtu võtma lõngakera kerimisel. Igaüks sai kätte parajat mõõtu lõngakera, mis tuli kiiruse peale lahti kerida uueks lõngakeraks. Mõne jaoks oli selline proovilepanek näputöös küll paras pähkel, kuid üldiselt paistis poistele uus ja huvitav tegevus isegi meeldivat. Paar poissi jätkasid kerimistööd ka aulast lahkudes, poolkeritud lõngakera taga lohisemas.

„Päris huvitav tegevus, pidi närve rahustama. Teeme tunnis edasi,” seletasid poisid.

Kui Eesti vanarahva vastlapäeva autoiduks olid seajalad, millest ka maitsvat herne- ning oasuppi keedeti, siis tänapäeval seajalgade söömine just au sees ei ole, küll on aga säilinud rahvapärase supi söömise traditsioon. Agaramad perenaised valmistavad arvatavasti veel ka tänapäeval vastlapätsikuid ja -kakkusid, kuid üldrahvalikuks vastlapäevakoogiks on kujunenud vastlakukkel. Vastlapäevamenüüd pakkus õpilastele ka kooliköök.

„Selline oli meil siis see kaasaegne vastlapäev ja võib-olla edaspidi sellikseks tubaseks jääbki...,” arutlesid huvijuhid pärast vastlatralli.

Meie nelja toreda aastaaja hulgas kipub talv tõesti vaikselt hääbuma ja lumistel nõlvadel liulaskminsest võib saadagi möödanik...

Kada ajamine oli vastlapäeva üks põnevamaid ja elevusttekitavamaid mänge. Foto Milvi Kapaun