Elu pakub valikuvõimalusi Vaadatud 7323 korda

- Kool meedias

Lõppeval õppeaastal Elva gümnaasiumis abiturientide hulgas medalisaajaid ei olnud. Neljade-viitega kooli lõpetanud õpilastest käis Tartu maavanema Reno Laidre tänuvastuvõtul Eliise-Berta Tarto ning sõna saab ka kooli õpilasesinduse president Karmen Orlovski.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 17. juuni 2017

Eliise-Berta, sina said Elva koolist ainsa lõpetajana kutse maakonna parimate koolilõpetajate vastuvõtule. Kas oli uhke tunne ka?

Kutse tuli mulle üllatusena ja veelgi suurem üllatus oli see, kui sain teada, et olen meie lennu ainuke esindaja. Igasugune tunnustamine on minu jaoks alati oluline olnud ning sellel üritusel osalemine oli kindlasti pidulik sündmus.

Karmen, missuguse kogemuse õpilasesinduse presidendi amet sulle andis?

See töö oli väga rikastav, kõik üritused, mis korraldatud said, andsid suure kogemustepagasi. Samas ei pea selleks president olema ning usun ja loodan, et sellise kohvri said kaasa ka kõik teised õpilasesinduse liikmed. Olen esindusega seotud juba mitmeid aastaid ning näinud selle arengut. Meie eesmärk – saada koolis suurema tähelepanu osaliseks, on lõpuks täide läinud ja selle üle on küll väga hea meel.

Kas oled oma hinnetega lõputunnistusel rahul?

Eliise-Berta Tarto (ET):Tunnistusega jäin ma igati rahule. Olen seisukohal, et eelisjärjekorras kujundab igaüks oma tuleviku siiski oma tegude ja ideedega, hinded võivad nende teostamisel mängida vaid osalist rolli.

Karmen Orlovski (KO): Lõputunnistusega hakkasin tegelema 10. ja 11. klassis. Püüdsin alguses kõik hinded head ja väga head hoida, sest kartsin, et 12. klass on midagi meeletult rasket ja siis oleks ehk kogu aur eksamiainetel. Tegelikkus oli aga see, et minu jaoks oli kõige raskem 11. ja kõige kergem 12. klass. Seega lõputunnistusega jäin väga rahule, eesmärk oli lõpetada neljade-viitega ja seda ma ka tegin.

Missuguste tunnetega Elva gümnaasiumist lahkud?

ET: Ühelt poolt kurbade, kuna üks eluetapp saab lõplikult läbi ning inimesed, keda nägid igapäevaselt, jäävad kaugeks. Teisalt aga olen alati oodanud seda aega, kui saab täielikult ise oma valikuid kujundama hakata. See ei tule kindlasti kerge, aga huvitav igatahes.

KO: Ootan elult uusi väljakutseid ja jään kindlasti silma peal hoidma õpilasesindusel ning külastama lemmikõpetajaid.

Oled andekas muusika ja laulu alal ning seotud sellega kogu kooliaja. Milline roll on muusikal sinu elus edaspidi?

ET: Laulmine jääb minu elus kindlasti väga olulisele kohale. Seda, kas ja kui palju see minu edaspidist elu kujundama hakkab, ei oska ma praegu arvata.

KO: Elukutset ma muusikaga otseselt ei seoks, aga iial ei tea, mis elu tuua võib. Kuid muusika on kindlasti miski, mis on alati mu kõrval ja mu ümber.

Kas elukutse valik on juba tehtud?

ET: Kuna mõtteid ja võimalusi on niivõrd palju, võtan aega, et kindlasti saaks tehtud õige valik ning pea ees kuhugi ei torma. Tahan pigem teha igakülgseks enesearenguks erinevaid asju, kui keskenduda ühele kindlale erialale. Maavanema vastuvõtult jäid mind kummitama sellised sõnad, et kui algkool on maha joonistatud staadioniring ning põhikool ja gümnaasium viitadega murdmaarada, siis edasine on juba orienteerumine, kuhu kaarti sulle kaasa ei anta.

KO: Elukutse valik ei ole kohe kindlasti tehtud, eks näis millised on eksamitulemused ja vaatame, mis elu toob. Ma olen niivõrd püsimatu ka, et ühel päeval tahaks olla arst ja teisel päeval ajakirjanik. Seda põnevam on vaadata, missugused kaardid elu kätte mängib. Üheks eesmärgiks on saada Tallinna Ülikooli, kuid samas jääda Elvasse treeneriks. Kui need kaks samaaegselt täituksid, siis olen juba väga rahul.

Millised plaanid on suveks?

ET: Suvel tahan nii puhata kui ka ennast stabiilselt vormis hoida tööl käies. Tuleb kogu aeg hoida silmad lahti, et igast huvitavast võimalusest saaks kohe kinni haarata.

KO: Varasemad suved olen töötanud Elva Konsumi parfümeeriaosakonnas, seekord lootsin, et õnn naeratab ka mujal. Siiani pole kahjuks veel sobivat tööpakkumist leidnud. Võib-olla ongi käes see suvi, kus saab ainult puhata ja veeta aega sõprade seltsis. Kooliajal sai käidud ka rahvatantsus ning imekombel õnnestus meil rühmaga Männikäbid kvalifitseeruda ka tantsupeole ning nädal pärast lõpetamist tuleb suund Tallinna poole võtta ja pastlad kuumaks ajada. Juulis algavad katsed ülikoolidesse, nii et tegevust jätkub.

Karmen Orlovski ja Eliise-Berta Tarto