Teadus võib olla ka põnev Vaadatud 6294 korda

- Kool meedias

Elva gümnaasiumi algkoolimajas 25. mail toimunud Miniteadusfestival pakkus osalistele teadust ja teatrit, põnevaid huvitegevusi ja üllatuselamusi teaduskatsetel.

Milvi Kapaun, Elva Postipoiss 3. juuni 2017

Esmakordselt toimunud festivali korraldasid õpetajad Külli Korol ja Evelin Toom. Ülekoolilise teaduspäeva eesmärgiks oli tutvustada esimese kooliastme õpilaste tehtud huvitavamaid miniteadusprojekte nii koolikaaslastele kui ka teistele huvilistele.

“Idee tuli seoses 3.b klassi õpilaste mulluse osalemisega vabariiklikul Õpilaste Teadusfestivalil Tallinnas, kus klass esindas Elva gümnaasiumi juba teist aastat järjest,” rääkis Evelin Toom. “Sealt hakkaski idanema mõte, et võiks ju taolist üritust ka oma koolis korraldada. Kuna meie koolis tegutseb sellest õppeaastast veebipõhine Miniteaduskool esimese kooliastme õpilastele, siis saigi käidud välja idee korraldada ka Miniteadusfestival.”

Kuna festivaliga oli hõivatud kogu algkoolimaja koolipere, siis sellel päeval koolis õppetööd ei toimunud. Päevakava teemad olid aga märkamatult lõimitud õppetööga, toimusid spordi-, loovuse-, muusika-, matemaatika-, erinevate keelte (eesti, saksa, inglise) ning teadusteemalised töötoad. Kahes matemaatikatöötoas mängiti mõttemänge ja tehti roborallit. Keelte töötubades seati ritta riime, mängiti inglise- ja saksakeelseid laulu- ning õppemänge. Spordikategoorias viidi läbi jalgpalli algkursus ning teatevõistlused. Muusikatöötoas sai osaleda karaokes ja proovida mängimist erinevatel muusikainstrumentidel. Loovuseteemadeks oli varba või käega joonistamine, näomaalingud, soenguseadmised ja käejälgede trükk, mille tulemusel valmisid käejälgedega klassipadjad.

Põnev teadustegevus käis täie hooga koolimaja kolmanda korruse koridoris – Teadusalal, kus õpilased esitlesid uurimis- ja katseprojekte endavalitud teemadel. Projektide juhendajateks olid klassiõpetajad koostöös lapsevanematega, kes tegid huvitavamatest projektidest ka valiku festivalile. Kaasõpilaste huvipakkuvaid katseid oli uudistamas kogu koolipere. Kärarikkas festivalimelus liikusid miniteadlasi intervjueerides ringi ka reporterid Egert Silk ja Krister Toom.

Erilaadsete ning lõbusate teaduskatsete autoritelt sai kuulda ja näha mõndagi huvitavat. Näiteks kuidas õhupalli ilma puhumata täita, kuidas rosinad tantsima või pipraterad põgenema panna, kuidas valmib laavalamp, elektriline mullitaja, elevandi hambapasta või siis veider vedelik, mis voolab ja tilgub, aga samas on kõva...

Koolimaja aulas viis huvilised teadusmaagia maailma endine Elva kooli õpilane Omari Loid teadusteatrist Kolm Põrsakest. Vaatemängulisele teadusetendusele lisas vürtsi ka väike huumor ning loomulikult ei puudunud siin mäng tulega ning vägev pauk. Elamusterohke etendus täitis aula kilgete ja naeruga.

“Elva kooli laste puhul oli tunda suuremat huvi looduse vastu. Kõige rohkem meeldisid lastele katsed kuiva jääga, kus tegime õhupalliga suure paugu ja tulistasime aurukahuriga topse, mida tuli õhust kinni püüda,” seletas pärast teadusetendust ka oma endises koolis ringi uudistanud Omari Loid. “Meeldivalt üllatas, kui palju põnevaid tegevusi sellel festivalil leidus! Nii mitmeski töötoas oleks tahtnud ka ise osaleda ja targemaks saada. Ettevõtmine on kiiduväärt ning loodan, et see on algus uuele traditsioonile.”

Teadmisi, huvipakkuvaid tegevusi ja ka lõbu pakkunud festivalipäev innustab õpilasi edaspidigi sellel osalema ning õpetajaid sündmust taaskorraldama.

“Oli väga rõõmustav näha, kui palju toredaid projekte oli miniteadlastel ette valmistatud ja kui toredasti nad neid esitlesid ning kuidas kõik töötoad hästi toimisid ja kogu maja rahvas kaasa lõi!” jäid peakorraldajad ettevõtmisega rahule. “Kõige huvipakkuvamad olid laste jaoks teadusteater ja kaasõpilaste katsete esitlused ning mõned õpetajad arvasid, et edaspidi sooviksid nad ette valmistada rohkem õpilasi, kes katseid läbi viivad. Loodame, et teadusfestivalist saab Elva gümnaasiumi iga-aastane oodatud teadussündmus.”

Õpilased, kes tutvustasid kogu festivalipäeva vältel omi projekte, sõidavad 7. juunil preemiareisile Põlvamaale.

Karel Käsper näitas, kuidas valmib elevandi hambapasta. Selleks läks vaja vesinikperoksiidi, pärmi, toiduvärvi ja nõudepesuvahendit. Foto: Milvi Kapaun.