Intervjuu vilistlasega Ilmar Särg Vaadatud 6915 korda

- 105 vilistlaslugu

Millised on olnud olulisemad sündmused Sinu elus peale Elva kooli lõpetamist?

Kindlasti astumine Tartu, tol ajal Riikliku Ülikooli Arstiteaduskonda ja selle lõpetamine , isegi kiitusega 1980.aastal. Eks ma tahtsin arstiks saada oma isa eeskujul, aga ka oma tervise pärast, mis polnud kooli ajal kõige parem. Mäletan, et ikka oskasin ma aastavahetuseks haigeks jääda ja ei pääsenud seepärast nääripeole. Lootsin, et ehk arst oskab oma tervist paremini hoida või kui hoida ei oska, siis saab oma teadmiste tõttu paremini ja varemini abi. Nii on edaspidi läinudki. Kui praegu võrdlen ennast kunagiste klassikaaslastega, siis vahel lihtsalt ei usu, et õppisin nendega ühel ajal. Elu oskab kulutada, kui kaasa aitad.

Perekonna loomine. Abikaasa leidsin ajal, mil polnud internetti, väga harilikul viisil. Sattusin Toome kliinikusse viimasel kursusel praktikale ja sinna oli patsiendina sattunud ka psühholoogiatudeng. Ta ei olnud küll minu patsient, aga jäi silma ja paar aastat hiljem me lõimegi ühiskonna algrakukese. Ma olen alati arvanud, et mitte keegi ei saa mind mõjutada saama rohkem või vähem lapsi, kui ma ise tahan. Mina olen tahtnud ja saanud kolm tüdrukut ja kolm poissi. Koos abikaasaga oleme nad suureks kasvatanud ja neile hariduse andnud. Praeguseks olen 9 lapselapse vanaisa.

Peedu kooli loomine. Kui meie esimene tütar Liina kooliealiseks sai, asutasime Peedule algkooli, mis tegutses toona 13 aastat. Raha lugemise tõttu otsustati see asutus sulgeda. Kulus 9 aastat. Siis said mu lapselapsed nii suureks, et pidid kooli minema. Ja lapsed olid saanud pedagoogilise hariduse, et õpetajana töötada. Kui kõik tingimused on olemas, siis täitub nii mõnigi soov. Saime kokkuleppele Tartu Erakooliga, kes soovis kuskile filiaali luua. Miks mitte Peedule? Alustasimegi uuesti üüripinnal eramajas, aga juba teise kooliaasta lõpuks olime suutnud viie pere peale valmis ehitada täiesti uue koolihoone. Õpilasi tuleb sellesse kooli iga aastaga üha rohkem. Peedul on see lasteaia kõrval suurim tööandja.

Millega praegu tegeled: töö, pere, hobid ....?

Olen töötanud 1980.a.-st Tartus Maarjamõisa Haiglas, mida algul nimetati Kliiniliseks Haiglaks, praegu Tartu Ülikooli Kliinikumiks, kardioloogina. Ülikooli astudes kaalusin ma ka võimalust minna mesinikuks õppima. Selle ameti omandasin meditsiiniõpingute ajal isa kõrvalt ja olen mesindanud kogu oma täiskasvanu elu. Viimasel kursusel olles sai ostetud selleks ka Põlvamaal Kaagvere külas asuv Lambri ( Lõuna-Eesti murdes lepatriinu) talu, mida on nüüd aastate jooksul arendatud ja suurendatud. Külas teisi ettevõtjaid vist enam polegi. Lisaks mesindusele olen kirjutanud mitmeid romaane, jutte ja luuletusi, mis on Lambri Raamatu poolt välja antud. Kirjastus on ilmutanud üle kolmekümne raamatu.

Missugune õpilane Sa olid? Üks vahva juhtum kooliajast, meenutuseks õpetajatele ning teada saamiseks praegustele õpilastele ja õpetajatele.

Arvan, et olin suhteliselt hea õpilane. Ma ei saanud küll medalit, aga olin oma lennu parim lõpetaja ja hõbemedaleid tol ajal välja ei antud. Üheksandasse klassi minekul kaalusin ka Nõo koolis õppimist, aga kodukoha patriotism jäi peale. Ja ma pole seda otsust kunagi kahetsenud, et lõpetasin Elvas. Sisseastumiseksamid tegin kõik viitele. Koos oma pinginaabri Velju Margiga juhendasime koolis maleringi, kus Aivarid, Ala ja Tani koos Mart Sarapuuga meie utsitusel nuppe liigutasid. Korraldasime ka suuremaid turniire, kus mängis ka õpetaja Ants Tasuja. Tema oli suur malehuviline ja kui meil partii tunnis pooleli jäi, läksime kõik raamatukokku, Ants Tasuja andis oma järgmisele klassile iseseisva töö ja mängis minuga partiid edasi. Maletan, et see kahepartiiline minimatš lõppes meil sõbraliku 1:1 ga.

Kas on midagi, mis seob Sind praegu Elva Gümnaasiumiga?

Seovad loomulikud mälestused vana koolimajaga, aga ka see, et tänu Peedu kooli taas olemasolule on nii mõnedki asjad Elva Gümnaasiumis muutunud Peedu kooli eeskujul. Näiteks, kui meie õpilased esimestel aastatel Elvas koolipäevi tegid, torkas nende kena koolivorm kõigile silma. Ja vaheajad liiguvad ju ka neljalt viiele erakoolide järgi.

Mis on Su elus veel tegemata, mida teha tahaksid, kui aeg ja raha poleks takistuseks?

Eks ma ole jõudnud juba sellesse ikka, kus iga päev on kingitus ja minu isa oli minu praeguses vanuses juba pensionile jäänud. Mina loodan veel töötada, et ka oma noorematele lastele eluks vajalik platvorm kindlustada. Mesindus ja arstiamet on mul võimaldanud suurt pere ülal pidada ja mu lastest pole keegi pidanud õppelaenu võtma. Vanematel lastel, kel pered, on oma eluasemed. Samuti on üles ehitatud Peedu kool ja rajatud mesindustalu. Eks neid mõlemat tuleb veelgi arendada. Ja loodan ka veel mõne vähemalt mulle olulise sõnumi raamatuks kirja panna.

Üks unistus või soov seoses oma vana kooli - Elva Gümnaasiumiga.

Mulle väga meeldiks, kui Elva Gümnaasiumis oleks rohkem lapsi, kes tahavad iga päev rõõmuga kooli minna ega taha kuidagi koolist koju minna, sest seal on nii tore! Nagu Peedu koolis.

Pildil : Ilmar Särg vastavatud Peedu koolimaja trepil ümbritsetuna oma perest.