Olete jõudnud meie vanale veebilehele. Uus Elva Gümnaasiumi veebileht asub lingil https://elvag.edu.ee/

Otsing

Rubriigid

Kooli muuseum täienes Vaadatud 7928 korda

- Uudis

Matkakeskuses asunud linna ajaloo püsinäituse osa eksponaate leidsid koha Elva gümnaasiumi muuseumitoas.

Milvi Kapaun Elva Postipoiss nr 41, 5. november 2016

 

Kuna Elva matkakeskuses on algamas restorani ehitustööd, tuli Elva ajaloo püsinäitusel nendest ruumidest välja kolida. Oktoobrikuu alguses tegeles näituse koostamisel ja väljapanekul suure töö ära teinud ajaloolane Kalju Hook kolm aastat tagasi ERMi varasalvedest suure vaevaga välja aetud museaalide tagastamisega. Muuseumisse rändas tagasi ligi poolsada eksponaati. Neli tühja vitriini, seitse infostendi, foto- ja tekstikoopiad oli nõus Tiit Ustav koolimuuseumi tarbeks enda hoole alla võtma.

Sellega, kuidas kooli ja linna ajalugu kitsukeses muuseumitoas paigutuma hakkab, on Tiit Ustavil peamurdmist omajagu, kuid innustuseks on uued huvitavad eksponaadid.

“On heameel, et niigi palju Kalju Hoogi kogutud materjalist päästetud sai,” märkis Tiit Ustav. “Kombineerimist ja tegemist on siin palju, päris suur töö. Aga nüüd, kui jälle uut materjali juurde tuli, on tekkinud ka motivatsioon tegutsemiseks. Kõiki stende korraga eksponeerida ei saa, plaanin neid vahepeal välja vahetada, et oleks kooli ja linna ajalugu korraga nähtaval.”

Vaatamata tagasilöögile jätkab Kalju Hook entusiastlikult ja visalt oma idee elluviimist Elva linna oma muuseumi taasloomise nimel.

“Ma ei tea miks, aga minu süda nii väga näituse likvideerimisel ei valutanudki,” märkis Kalju Hook. “Püsinäitus seisis püsti kolm aastat, sajad inimesed said seda vaadata. Koht ei olnud matkakeskuse tagaruumides siiski just kõige parem, mistõttu lootsin, et Elva ajalugu saab kindlasti taas üles pandud uues kvaliteedis ning käidavamas kohas.

Tulevase restorani omanik tegi ettepaneku püsinäitus taasluua, kasutades uut mööblit ja uut sisu, mille kujundaks Tartu Linnamuuseumi juures tegutsev vastav disainerite grupp. Oktoobrikuus andsingi uue ekspositsiooni koostajate käsutusse vajalikud tekstid, fotod ja muud materjalid. Kui minu eluajal linn taas oma muuseumi ei saa, siis on mul tõesti väga kurb. Aga selle nimel rabelengi, et midagi oleks vähemalt Elva kooli muuseumis tallel. Küll hiljem ERMist ka muu kraami tagasi saab!”

Kaheksa kuud pärast Tartumaa muuseumi sulgemist, 2013. aasta 14. oktoobril matkakeskuses avatud Elva ajalugu tutvustavale väljapanekule kulus linna eelarvest 6534 eurot.