“Õnnelik part saia ei söö”: Arbi järve kaldale kerkis lindude toitmise eest hoiatav kuju Vaadatud 10005 korda

- Kool meedias

Kahe Elva Gümnaasiumi neiu, Gerli Helbre ja Dajana Juškini eestvedamisel püstitati Arbi järve äärde puuskulptuur, mis manitseb, et inimesed ei söödaks parte. Skulptuuril on kujutatud parti, kelle jala otsa on seotud sai.

“Inimesed toidavad pahaaimamatult parte, aga sellega häirivad nad partide rändeinstinkti ning sai ei kuulu üleüldse pardi toidulauale, vaid hoopiski kahjustab nende seedeorganeid,” selgitab Gerli Helbre. “Nii jäävadki nad siia järve talvituma, inimesed hoiavad neid kinni,” lisab ta.

Gerli Helbre, ühe projekti autori sõnul sai kõik alguse uurimistööst. “Meie uurimistöö koosnes praktilistest töötubadest lasteaedades ning skulptuuri organiseerimisest.” Tema sõnul tahtsid nad leida partide toitmise probleemile mingisugust lahendust.

“Alustasime teavitustööga lasteaedadest ning seal viisime läbi mängulisi töötube, et lastele selgitada, miks inimene ei tohiks parte saiaga sööta või üldse toita,” ütleb Helbre. “Tuli välja, et kolmes Elva lasteaias toidavad parte ligikaudu 72% lastest,” lisab tüdruk.

Tüdrukud tahtsid kuidagi ka täiskasvanute seas probleemi esile tõsta. “Alguses mõtlesime plakatite peale, aga kohe sai selgeks, et skulptuur mõjutaks inimesi oluliselt rohkem,” meenutab Gerli Helbre.

Mõttele järgnes teostus. Puuskulptuuri autoriks on kunstnik Anni Irs, selle paigaldas Matti Silber.

TOETAS NOORTEKESKUS JA ELVA LINNAVALITSUS

Skulptuuri jaoks oli vaja ka rahalist tuge. Noorsootöötaja Mirja Jõgi räägib, et noortekeskus taotles juba 2015. aastal Elva Linnavalitsuselt raha selleks, et koolitada noori projekte kirjutama. “Alguses tahtsime luua kooli õppeaine, mis õpetaks noortele projektide kirjutamist ning raha taotlemist, aga kahjuks sellest asja ei saanud, “ räägib Mirja Jõgi.

“Selle asemel sain juhendada nelja tüdrukut, kes ühendasid projekti kirjutamise ja elluviimise kogemuse 11. klassi uurimistööde kirjutamisega, nii saigi seda raha kasutada noorte projektide elluviimiseks, nagu need kaks noort tegid,” ütleb Jõgi.

Jõgi räägib, et noorsootöötajana peab ta selle projekti juures oluliseks seda, et noored saavad uusi kogemusi, ning julgustab kõiki teisigi projekte kirjutama. “Projektikirjutamise, raha taotlemise ning lõpuks selle elluviimise oskus kulub tulevikus kindlasti ära,” arvab Mirja Jõgi.

Dajana Juškini arvates oli projekti tegemine talle suureks proovikiviks. “Ma olen harjunud pigem üksi tegutsema, siis planeerin enda aega ise ning tean, kuidas asjad toimivad,” räägib neiu. “Kogu selle projekti vältel tuli saavutada kokkuleppeid paljude inimestega ning seetõttu oli ka ajakulu suurem, aga lõppkokkuvõttes sain palju uusi oskusi,” lisab ta.

Gerli Helbre jaoks oli see uurimistöö osa täiesti uus kogemus. “Kui valmis saime, siis mõtlesin, et tehtud töö on ikka väga lahe, võiks midagi sarnast veel teha,” meenutab Gerli.

Puuskulptuur, mis hoiatab, et partide söötmine teeb neile rohkem kahju kui kasu, seisab alates eilsest Arbi järve kaldal, ülekäigusilla kõrval.

Autor: Diana Griffel