Olete jõudnud meie vanale veebilehele. Uus Elva Gümnaasiumi veebileht asub lingil https://elvag.edu.ee/

Uudised

Intervjuu vilistlasega Sander Karu Vaadatud 8581 korda

15. märts 2017

Millised on olnud olulisemad sündmused Sinu elus peale Elva kooli lõpetamist?

Elva kooli lõpetamine jäi sügavasse stagnaaega (1977) ja seetõttu olid ka esimesed tulevikuvalikud sellele ajajärgule üpris tüüpilised. Pärast Elva kooli saabus ülikooli aeg Tallinna Polütehnilises Instituudis (TPI, praegune Tallinna Tehnikaülikool) ning ühe hobina sellest ajast kontrabassi mängimine tantsuansambli „Kuljus“ saateorkestris, mis lisaks kontsertreisidele nii Eestis kui ka erinevates välisriikides viis kokku mind mu tulevase abikaasaga. Sealt edasi abiellumine, pere loomine ja 4 toredat tütart, kelledest pooled on mind praeguseks ajaks teinud kolmekordseks vanaisaks.

Pärast TPI lõpetamist töötasin 2-3 aastat keskastmejuhina mööblitööstuses ja sealt edasi 7-8 aastat tippjuhina Tartu ja Valga mitmes suures mööblitööstuse ettevõttes, õmblustööstuses ja panganduses.

Lisaks töisele tegevusele leidsin peale TPI lõpetamist, et olen juba liiga vana ja ei sobi enam kitarri mängida. Hakkasin mängima kannelt ja asutasime laulu- ja kandlekapelli „Simmaniduo“. Sel ajal kirjutasin ka oma esimesed laulud („Valga, Valgamaa“, „Kärna-Ärni“, „Trilleri polka“, „Simmaniduo alustab“ jt), milledest mitmed kõlasid Simmaniduo 1990.a. ilmunud kassetil ning Simmaniduo ja Kukerpillid 1992.a. ilmunud kassetil. Tänu kandlemuusika sõpradele on Simmaniduo kassettide müügikogus – rohkem kui 10000 kassetti (siis veel CDsid polnud!), jäänud paljudele Eesti lauljatele ja artistidele kättesaamatuks.

90ndate aastate alguses, mõni aasta peale Eesti iseseisvumist hakkasin rohkem tegelema ettevõtlusega ja järgnes töö koolitajana. Inglise-Eesti koolitusfirmas Invicta oli koolitajana kaheksa aasta jooksul meeldiv võimalus anda oma panus paljude edukate juhtide arengusse, kes on mõjutanud positiivselt Eestimaa arengut nii ärisektoris kui ka avalikus sektoris. Paljud koolitusel osalenutest töötavad veel praegugi erinevatel ametikohtadel, tegelevad ettevõtlusega ja/või on olulised otsustajad näiteks Tallinna Börsil noteeritud ettevõtetes. Sel perioodil algas minu peaaegu 10 aastat kestnud tihedam koostöö Audentese Ülikooliga , kus pidasin erinevaid finantsjuhtimise ja juhtimisarvestuse loenguid ning viisin läbi praktilisemat laadi „Juhtimissituatsioonide analüüsi“ programmi.

Sel perioodil kirjutasin oma esimesed raamatud: „Kuluarvestuse süsteemi loomine ettevõttes“ (koos Toomas Haldmaga, 1999), „Rahakäibe juhtimine“ I ja II osa (II osa koos Villu Zirnaskiga) ja „Juhtimise võlu ja valu. Eesti tippjuhtide mõtteid oma tööst“ I ja II osa.

Selle sajandi algusest alates olen olnud enamiku aega ise endale tööandja. Põhiline töine tegevus on koolitajana finants- ja raamatupidamise koolituste läbiviimine „Sander Karu finants- ja raamatupidamise koolitused“ kaubamärgi all. Olen läbi viinud sadu nii avalikke kui ka sisekoolitusi (tellimuskoolitusi), teiste hulgas ka Eesti suuremate linnade haridusasutuste juhtidele.

Lisaks ettevõtlusele finantskoolituste valdkonnas ja lektori tööle Audentese Ülikoolis olin 5 aastat International University Audentes finantsjuhtimise õppetooli hoidja ja seal oli meeldiv võimalus arendada ja juurutada ülikooli finantsjuhtimise ja raamatupidamise aineprogrammid lähtuvalt maailma tippülikoolides õpetatavast.

Sel perioodil kirjutasin raamatud: „Eelarvestamine - üks strateegilise controllingu juurutamise eeldusi organisatsioonis“ (2004, koos Villu Zirnaskiga), „Eelarvejuhendi koostamine kohalikele omavalitsustele, riigiasutustele, äriühingutele“ (2007, koos kaasautoritega), „Kulude juhtimine ja arvestus tulemuslikkusele suunatud organisatsioonis“ (2008) ja „Amortisatsioonikulu (kulumi) arvestuse käsiraamat“ (2008). Tänaseks on minu raamatuid müüduid tuhandeid eksemplare. Kuigi põhiline raamatute sihtgrupp on praktikud - juhid, finantsjuhid ja raamatupidajad, on paljud minu raamatud kasutusel õppekirjandusena mitmetes Eesti kõrgkoolides jt koolitusprogrammides.

Olen osalenud erinevates koolitusprogrammides nii Eestis kui ka välismaal ja 1998.a. sain veel ühe kõrghariduse Tartu Ülikoolist - ärijuhtimise magister, cum laude

Millega praegu tegeled: töö, pere, hobid ....?

Viimasel ajal on 3 kõige olulisemat tegevust olnud seotud mängimisega: mängin lastelastega, mängin börsil ja mängin kannelt. Jätkuvalt abielus ja lastelastega juba igav ei hakka!

Endiselt on põhiline töine tegevus koolitajana finants- ja raamatupidamise koolituste läbiviimine nii äri-kui ka avaliku sektori juhtidele, finantsjuhtidele ja raamatupidajatele. Lisaks privaatkonsultatsioonid antud valdkonnas ja ettevõtluses.

Hobidena on minu missiooniks, et igaüks saaks kuulda kandlemuusikat ja et kandled satuksid nende inimeste kätte, kellel on soov mängida! Lisaks esinemistele erinevatel kontserditel, sünnipäevadel ja muudel pidudel Kandlemees Sander nime all olen välja andnud mitu CDd. 2016.a. ilmus minu kandlemuusikast ja rahvalikest lauludest CD „Kandlemuusika kogu perele“, 2014.a. ilmus CD „1 kannel ja rahvalikud laulud“, 2011.a. CD "Kandlemees Sander Karu kandlelood" ja koos kandle- ja laulukapelliga Simmaniduo CD "Tule simmanile".

Kui on vaba hetk ja vaim peale tuleb, siis kirjutan jälle mõne laulukese. Kui Valgas elades kirjutasin laulu „Valga, Valgamaa“ ja 2012.a. Tartus elades kirjutasin laulu „Heade mõtete linn, Tartu“ (mis on olnud viimasel paaril-kolmel aastal Üliõpilaspäevade tunnusmuusika Raadio 2s), siis eelmise aasta alguses (2016) sai lunastatud võlg sünnilinna Elva ees ja kirjutatud laul „Elva männid“. Laulu „Elva männid“ videos on tänu klassivend Arvole ja tema vanematele ka kaadrid minu esimest koolipäevast Elva koolis 1966.a. Raadiotes on kõlanud ja head vastuvõttu on leidnud 2015.a. kirjutatud ja salvestatud laul „Ja siis tõusis aktsiis“. Vabal ajal tegelen lisaks kandlemängule ka kannelde renoveerimisega.

Rohkem infot minu tegemistest leiab internetist kasutades otsingus märksõnu „Sander Karu koolitused“ või kandlemees Sander“ (mul on Eestis ka 2 nimekaimu, kes seotud politseiga ja jalgpalliga).

Mis on esimene mõte kui kuuled sõnu - Elva Gümnaasium?

Ilusamad aastad lapsepõlvest, piisavalt hea haridus elus toimetulekuks, enamasti väga head õpetajad ja rikkumata närvisüsteem.

Missugune õpilane Sa olid? Üks vahva juhtum kooliajast, meenutuseks õpetajatele ning teada saamiseks praegustele õpilastele ja õpetajatele.

Koolis olin keskmine õpilane. Õppisin nii palju kui tarvis ja seda, mis rohkem huvi pakkus. Esimestel aastatel olin viieline, sealt edasi kaheksanda klassini õpitulemused halvenesid ja alates üheksandast klassist teadmised ja hinded paranesid parasjagu niipalju, et võimaldasid edukalt sisse saada TPIsse, kus konkurss oli rohkem kui 3 kandidaati ühele kohale.

Kooliajast meenuvad pigem hobidega seotud tegevused: kitarrimäng erinevates ansamblites, trompeti mängimine kooli puhkpilliorkestris, laulmine kooli segakooris ja dušši mängimine koos muusikaõpetaja Valdur Parksepaga kooli lõpuaktustel. Lisaks parasjagu sportimist, kusjuures eriti meeldisid korvpall ja jalgpall.

Juhtumina meenutuseks üks mittevahva juhtum kooliaegsest totalitaarsest ühiskonnast, kus umbes üheksandas või kümnendas klassis (täpselt ei mäleta) esitati koolijuhi poolt karm valik, kas astud komsomoli ja saad esineda bändiga väljaspool kooli tantsuansamblite ülevaatusel või ei astu komsomoli ning tantsuansamblite ülevaatusel ja hiljem ka väljaspool kooli kultuurimajades pidudel kitarri mängida ei tohi. Loodan, et see juhtum on üks näide, mis aitab praegustel õpilastel paremini mõista, kui hea on praegu elada vabas Eestis.

Kas on midagi, mis seob Sind praegu Elva Gümnaasiumiga?

Side Elva Gümnaasiumiga on piirdunud kooli aastapäevadel osalemisega ja 2016.a. sügisel oli vahva taaskohtumine endiste klassikaaslastega, kellega koos pool sajandit tagasi (1966.a.) I klassis kooliteed alustasime.

Mis on Su elus veel tegemata, mida teha tahaksid, kui aeg ja raha poleks takistuseks?

Kõik, mida olen senini tahtnud ära teha, olen teinud. Elva koolis saadud haridus on loonud head eelduseks selleks, et raha pole takistuseks ja oma aega saan olulises osas kasutada nii nagu soovin, planeerides oma ajakava 3-12 kuud ette. Iga päev tekib uusi ja huvitavaid mõtteid ning mul on õnneks palju võimalusi teha seda, mida tahan.

Üks unistus või soov seoses oma vana kooli - Elva Gümnaasiumiga.

Et kooli juhtkond ning Elva otsustajad seaksid kooli arenguks ambitsioonikad eesmärgid tuleviku vajadustest ja maailma parimatest praktikatest lähtuva õppekeskkonna loomiseks, mille tulemusena Elva Gümnaasium eristuks positiivselt teistest gümnaasiumitest nii, et kooli valikul Elva Gümnaasium oleks valik nr. 1 mitte ainult Elvas ja Elva vallas elavatele õpilastele, vaid ka Tartu ja ülejäänud Eesti õpilastele (mitte nii, et paljud elvakad eelistavad Tartu gümnaasiume). Ja et õpetajad ja teised kooli töötajad, kes jagavad Elva Gümnaasiumis kehtivaid põhilisi väärtushinnanguid ja on valmis pingutama nende ambitsioonikate eesmärkide elluviimisel, oleksid optimistlikud, avatud uutele väljakutsetele ja ei peaks muretsema väärilise palga ja heade töötingimuste pärast.