Telefoniviisakusest räägib Andriela Rääbis Viisakusest telefonivestluses
15. märts 2019Vaadatud 1572 korda

Telefoniviisakusest räägib Andriela Rääbis
Autor: Mare Lillak

Emakeelepäeval toimusid põhikooliõpilastele õpitoad, kus  Tartu Ülikooli suulise ja arvutisuhtluse labori teadur Andriela Rääbis rääkis keelelisest viisakusest. Teadur võrdles telefonivestluste alustamist eri kultuurides. Mis juhtub, kui üle võtta võõras mudel? Miks kasutatakse eri viisakusväljendeid ja mida need meie kohta ütlevad? Mida me tahame teada saada, kui küsime „Kuidas läheb?“ Missuguseid suhtlusstrateegiaid me kasutame ise seda teadvustamata?

Õpilased said analüüsida  telefonivestlusi ja oletada lühikese katkendi põhjal, kelle vahel kõnelus toimus, mis oli kõne eesmärk.  Selgus, et tundes tüüpmudeleid, on võimalik tekstikatkendi põhjalgi teha ulatuslikumaid järeldusi. Näiteks ebameeldivat või ebamugavat infot ei esitata kõne alguses, vaid selle poole liigutakse sammhaaval, valmistades vestluspartnerit ette.